Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dla kogo fundacja rodzinna, estoński  CIT i polska spółka holdingowa

07 sierpnia 2023 | Podatki i księgowość | Bartosz Głowacki

Wprowadzone w ostatnich latach nowe rozwiązania dotyczące opodatkowania CIT służą realizacji zupełnie różnych celów, co sprawia, że są skierowane do innych grup docelowych. Nie uzupełniają się i nie funkcjonują zamiennie.

Od 2021 r. wybrani podatnicy mogą zmienić formułę rozliczenia podatku dochodowego, wybierając opodatkowanie ryczałtem od dochodów spółek. Rok później zaczęło obowiązywać zwolnienie partycypacyjne z CIT w odniesieniu do dochodu z odpłatnego zbycia praw udziałowych w spółkach kapitałowych (zwolnienie holdingowe). Nowością roku 2023 jest fundacja rodzinna – całkowicie nowa konstrukcja prawna oraz podatnik podatku dochodowego.

Różne reguły i adresaci przepisów

Można powiedzieć, że każde z tych rozwiązań przewidziane jest do realizacji innych celów, co w efekcie sprawia, że skierowane jest do innej grupy docelowej. Z tej perspektywy nie są to rozwiązania, które będą się uzupełniały czy funkcjonowały zamiennie.

Co ważne, zarówno polska spółka holdingowa, jak spółka opodatkowana ryczałtem (tzw. estońskim CIT) nie są nowymi formami prawnymi czy specyficznymi rodzajami spółek. W obu przypadkach mamy do czynienia z zespołem specyficznych reguł opodatkowania. W przypadku spółki holdingowej chodzi o zwolnienie podatkowe, a w przypadku ryczałtu – o sposób obliczania zobowiązania podatkowego w CIT po stronie spółki. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że sposób skonstruowania obu tych instytucji i ich umiejscowienie w ustawie podatkowej może budzić wątpliwości co do rzeczywistego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12641

Wydanie: 12641

Spis treści
Zamów abonament